Nga pamalli !

Zize Liza Pepshi As ndërmend nuk e kam të kujtoj, Dritën apo errësirën e shekujve Akkullnajat e ngrira nëpër fije floku Hiq, ama bash hiq, As ndërmënd nuk e kam, Të mbajë petkun, Që kurrë në trup, nuk i ra Mëngjesi dhe mbrëmja edhe ashtu vinë Vjen edhe viti, Dekada e shekulli , Të gjitha […]

Martin Kochovski rikthehet edhe njëherë në TKK, jetëson “Pasioni” e Sabri Hamitit

Gili Hoxhaj Viti 2016-të, në skenën e Teatrit Kombëtar të Kosovës, solli para publikut prishtinas shfaqjen me tekst të Teki Dervishit e regji të Martin Kochovskit “Eshtrat që vijnë vonë”. Kjo shfaqje ka korrur mjaft suksese, udhëtoi në disa festivale ndërkombëtare dhe fitoi disa çmime. E pas dy vitesh, Martin Kochovski, regjisori maqedonas që bëri […]

Gostia artistike e fantazmave

(Gëzim Aliu- Gosti në natën e parë të vjeshtës, Parnas, Prishtinë, 2017)  Nga Kosovare Krasniqi               Përderisa vitit  2017 i dhamë lamtumiren, mirëpritëm romanin më të ri të shkrimtarit Gëzim Aliu, “Gosti në natën e parë të vjeshtës”. Gëzim Aliu vjen para lexuesve me romanin e tij të tretë, i cili […]

A është, vallë, njeri?

PRIMO LEVI Ju që jetoni të sigurt Në shtëpitë tuaja të vakëta, Ju, që kur ktheheni në shtëpi mbrëmjeve Gjeni ushqim të ngrohtë e fytyra miqësore: Shqyrtoni në qoftë burrë ky Që punon në baltë Që nuk njeh prehje Që lufton për një krodh’ buke Që vdes nga një “po” a një “jo”. Shqyrtoni në […]

Fotografia e Kroni Krasniqit zë vend në faqet e “The Sun Magazine”

Fotografia e shkrepur në Liqenin e Batllavës nga fotografi i ri Kroni Krasniqi është publikuar së fundmi në revistën e njohur amerikane “The Sun Magazine”, shkruan KultPlus. Gili Hoxhaj Kjo fotografi e pozicionuar në tokën e thatë të Liqenit të Batllavës pasqyron kohën krizës për ujë. Buzë liqenit shihet barka e cila tashmë në mungesë […]

“Bukuroshja e Lalës” me çifteli në mes të Parisit (VIDEO)

Olti Vata është pjesë e një shoqate muzikore të Francës, ku edhe shkëmbejnë kulturat e ndryshme ndërkombëtare, shkruan KultPlus. Dhe pikërisht çiftelia është instrumenti muzikor që ka dërguar Olti në këtë shtet evropian, i cili ka treguar për KultPlus se shumë shpesh me tinguj të çiftelisë i njofton edhe francezët, dhe jo vetëm. “Francezët janë […]

“RELATIVIZMI ËSHTË GABIM TRASHANIK I KULTURËS SË SOTME”

Nga Ndue Ukaj Filozofi kanadez Charles Taylor, në librin e tij “Etika e autenticitetit”, ka një kapitull të titulluar “Debati i paartikuluar”, në të cilin trajton problemet që shkakton debati i sotshëm liberal. Autori flet për konceptin e relativizmit disi të kollajtë të çdo gjëje, e mbi bazë të cilit, “çdokush ka “vlerat” e tij […]

Merita Halili merr titullin ‘Mbretëresha e Muzikës Shqiptare’ në Amerikë

Këngëtarja e famshme shqiptare, Merita Halili, do të nderohet me titullin “Mbretëresha e Muzikës Shqiptare” në qytetin e New York. Ky çmim do t’i jepet këngëtares gjatë muajit mars: Albanian American Woman’s Organization (AAWO) e ka bërë të ditur këtë lajm, ku sipas organizatorëve të këtij eventi, ndarja e çmimeve do të bëhet më 3 mars. […]

Mos e bëj

  Poezi nga Ilnisa Agolli. E vetmja gjë që kërkonte në avullin e pasqyrës, ishte një copë vete. E pashë! Një copë vete, mbetur mëngës së një peshqiri që nuk ishte më i bardhë si ai që gjente dikur shtëpisë. Ai që ishte gjithnjë i hekurosur megjithëse i ashpër. Ai që ishte padyshim i vogël […]