“Vallja e Rugovës” në mes të Gjermanisë (VIDEO)

Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Shota”, pat shkëlqyer me performancën e tyre në Berlin, në vitin 2011, shkruan KultPlus.  Ata u patën prezantuar me “Vallen e Rugovës”, në Stadiumin e Berlinit, të cilët ishin pjesë e ceremonisë në shënimin e 30-të vjetorit të “Anniversary of the Art of Living”./KultPlus.com

Shqiptari Arian Asllani, në film bashkë me Al Pacinon dhe De Niron

Action Bronson, një shqiptar i njohur në Amerikë për muzikën e tij por edhe për emisionin e famshëm të cilin e modern, do të jetë pjesë e një projekti filmik në NETFLIX. Asllani i është bashkuar ekipit të filmit “The Irishman” me regji nga Martin Scorsese. Siç shkruan Billboard, Action Bronson do të jetë pjesë […]

Më mungon ti…

Poezi e shkruar nga Pablo Neruda. Nuk është se mendimet më janë mbyllur, Nuk është se nuk dua te shoh dritë përsëri… Është e thjeshtë, më mungon kjo, Kjo që adhuroj – Më mungon ti! Nuk është se fëmijët, nuk me pëlqejnë, Por vdes morali, para syve të mi… Edhe iluzionet e mia vdesin, Përpara […]

Zojës n’rrug’ teme

Poezi e shkruar nga Erenestina Gjergji Halili. Rrug’s teme, e kqyri nji zojë t’hijeshme, Flok’t her’ ia merr era e herë s’ja don, Duert i çon rreth qaf’s, dikur si bora, Her’ m’doket se kjan’e her’ se k’ndon… S’di kush ia merr njat’ sy larushë, a dera, qi msheli, kur duel me ecë, a péngu, […]

Shkrimtarja gjakovare vjen në gjuhën angleze

E errëta dhe e kobshmja marrin nuanca të tjera dhe krejt abstrakte në prozën e shkrimtares gjakovare Rrona Jaka, shkruana rbresh.info. Shkrimtarja e zhanrit kriminalistik të romanit, do ta botojë librin e saj të ri me titullin “Pigmalioni, ai shkruan krim jo tragjedi”, një pjesë e të cilit është botuar në gjuhën angleze në revistën […]

Uta Ibrahimi, lansoi kampanjën për pushtimin e “14 Majave të Himalajeve”

Alpinistja e parë shqiptare Uta Ibrahimi ka ngritur flamujt shqiptar në majën më të lartë të tokës, Everest 8848. Ndërsa Dita e sotme shënon edhe fillimin e rrugëtimit të saj të për të pushtuar edhe 12 maje të botës, shkruan KultPlus. Uta Ibrahimi sot përmes një konferencë për media në Qendrën Informative dhe Kulturore të […]

Fotografi të papublikuara nga ceremonia e mbrojtjes së doktoraturës së Ibrahim Rugovës (FOTO)

Dje janë bërë 12 vite nga shkuarja në amshim e presidentit historik Ibrahim Rugova, një nga figurat me emblematike të Kosovës. Thënie, fotografi e tregime lidhur me figurën e tij u shpërndanë dje nga njerëz të afërm e simpatizant të Rugovës, shkruan KultPlus. Ibrahim Rugova kujtohet si një politikan me vizion paqësor dhe si një […]

Kjo është lista me 10 librat më brilant që janë shkruar për Skënderbeun

1. Kryqtari i fundit nga Virgjil Kule: E botuar me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë ky është libri monografik më brilant deri tani për Gjergj Kastriot Skënderbeun, i cili tregon muaj pas muaji, vit pas viti çfarë ka bërë Skënderbeu. 2. Skënderbeu, një histori politike nga Aurel Plasari: Historiani që studion burimet […]