Letër Ibrahim Rugovës

  Poezi e shkruar nga Faruk Tasholli. Unë nuk të vij të varri, Ibrahim As për ditëlindje as për ditëvdekje – hiq, Nuk dua ta zbeh të bukurin kujtim Kur terasave, Prishtinës, rrinim si miq. Te varri yt vijnë sa për pozë Politikanë poltronë të kohës së re, Intrigantë të shkathtë me kravata rozë Që […]

Fotografi të papublikuara nga ceremonia e mbrojtjes së doktoraturës së Ibrahim Rugovës (FOTO)

Dje janë bërë 12 vite nga shkuarja në amshim e presidentit historik Ibrahim Rugova, një nga figurat me emblematike të Kosovës. Thënie, fotografi e tregime lidhur me figurën e tij u shpërndanë dje nga njerëz të afërm e simpatizant të Rugovës, shkruan KultPlus. Ibrahim Rugova kujtohet si një politikan me vizion paqësor dhe si një […]

Se a ka pasur ngacmime seksuale në kinematografinë shqiptare, flet Tinka Kurti

Prej disa kohësh në kinematografinë botërore janë shtuar në masë akuzat për ngacmim seksual ndaj regjisorëve apo aktorëve të tjerë. Kësisoj, për një gjë të tillë sa i përket kinematografisë shqiptare është pyetur edhe aktorja e madhe shqiptare, Tinka Kurti. Çfarë ndodhte në kinematografinë shqiptare, a kishte ngacmime seksuale ndaj aktoreve? “Absolutisht jo. Nuk guxonte […]

Thënie të Ibrahim Rugovës: Kokën mund të ma ndërrojnë, por mendimin kurrë!

Ishte artist, intelektual dhe politikan. Ibrahim Rugova (1944-2006), udhëhoqi popullin e Kosovës në momentet e rënda para dhe pas shkatërrimit të ish-Jugosllavisë. Gjatë studimeve postdiplomike në Francë, ka qenë student i një prej filozofëve më të mëdhenj të shekullit XX, Roland Barthes. Shquhej jo vetëm për rezistencën paqësore kundër Serbisë po edhe për diskurs paqësor […]

Njihuni me talentin nga Podujeva që pikturon fytyrat publike

Liridon Podvorica, një i ri nga qyteti i Podujevës. Ai e ka pasion dizajnin dhe pikturon fytyrat publike, përcjell arbresh.info. Puna e tij është pëlqyer nga artistët duke i shpërndarë në rrjetet sociale imazhet e Liridonit. n’ZOOM sjell një kronikë në lidhje me këtë djalë nga Podujeva./arbresh.info/  

Moj e bukura More!, nuk është një grua a një dashuri

Moj e Bukura More! Shumë e këndojnë por pak e dinë se kujt i kushtohet kjo këngë. More! Është një pasthirrmë?!… një vajze e bukur?! Jo! More është Peloponezi i sotëm i Greqisë. Sipas një studimi të botuar në Itali në vitin 1886, nga filologu arbëresh Dhimitër Kamarda, More është një trevë e madhe së […]

Drita Agolli, regjisorja e parë shqiptare e diplomuar e skenës

Fjalët për Drita Agolli janë plot dritë, njëjtë si emri i saj. Regjisorja e parë shqiptare e diplomuar e skenës, aktorja, profesoresha Drita Agolli, la gjurmë e kujtime me vokacionin e saj, të përmbushura me përjetime të shumta e me përvoja të plota. Si regjisore, Agolli vuri në skenë të Teatrit Popullor dhe të Operës […]

PAS NJË ZËNKE

  Te henen e humben, Ndersa te marte, U preken me veshtrime. Te merkure takuan duart u puthen. Te enjte, trupat ndjene njeri-tjetrin, shume. Te premte, bene dashuri U bashkuan ne nje; Te shtune, Ai ish Ajo, Ajo, Ai. Te djele s’paten unaza ne ar’ Thjesht kembyen zemrat ne altar…

“Prapë e do kjo zemra ime, djalin e Kosovës time…” (VIDEO)

Edona Lalloshi edhe sot bën pjesë në estradën muzikore. Megjithatë, një prej këngëve me të cilat Edona shumë moti ka rrëmbyer zemrat e adhuruesve të saj është edhe “Djali i Kosovës sime”. “Prapë e don kjo zemra ime, djalin e Kosovës time” është një prej vargjeve të këngës së Edonës, realizuar rreth viteve 90-të dhe […]

Qendra Kinematografike e Kosovës me delegacion në Trieste të Italisë

Qendra Kinematografike e Kosovës vitin që lam pas ka arritur marrëveshje me When East Meets West, i cili është forum i bashkëprodhimit me fokus vjetor në Evropën Lindore dhe Perëndimore. Sipas QKK-së ky forum ndihmon producentët të identifikojnë fonde të ndryshme dhe fonde alternative, si dhe ndihmon në mundësitë e distribuimit në rajonet që kanë […]