Tenori me famë botërore flet në superlativ për tenorin Ramë Lahaj

Placido Domingo, tenori i famshëm spanjoll nuk ka kursyer fjalët  e bukura e lëvdatat për tenorin kosovar Ramë Lahaj, i cili është bërë një zë i njohur për shtëpitë më të mëdha të operës në botë. Domingo që ka realizuar me qindra opera në plot gjuhë të botës në shtëpitë e operës më prestigjioze që […]

Falemnderit Amerikë, thonë shqiptarët për çdo ditë…

“Falemnderit Amerikë Thonë shqiptarët për çdo ditë Sa t’ka tokë e sa t’ka qiell Se harrojnë shqiptart këtë nder…” Padyshim se një nga këngët më të veçanta në falënderim të Amerikës për kontributin e dhënë për popullin shqiptar është edhe kënga “Falemnderit Amerikë”, e kënduar me shumë mjeshtëri nga këngëtarja jonë e madhe Afërdita Demaku. […]

Dalai Lama: Njeriu jeton sikur nuk do të vdes asnjëherë, por pastaj vdes pa jetuar kurrë

Ai në vend që të ketë rrudha të thella në fytyrën e tij, ai ka vezullim në sytë e tij. Dalai Lama është njëri nga budistet më me influencë të madhe politike në Tibet. Nga shumë thënie të qëlluara ai ka dhënë edhe një përgjigje mjaftë interesante lidhur me atë se çfarë e çudit më […]

Filmi i Besim Ugzmajlit, premierë në Manchester Film Festival (VIDEO)

Më një rrëfim të fuqishëm, kastë aktorësh kosovarë e një ekip të madh pas syrit të publiku, regjisori kosovar Besim Ugzmajli sjellë filmin e tij të metrazhit të shkurtër “Forgive me”, shkruan KultPlus. “Forgive me” i cili para pak ditësh përfundoi do të shfaqet premierë në festivalin Manchester Film Festival, ka njoftuar vetë regjisori Ugzmjali […]

KËNGA E ERMAL METËS NË SANREMO, E INSPIRUAR NGA NJË SULM TERRORIST

Shqiptari Ermal Meta ka përvjelë mëngët për pjesëmarrjen e tij në Sanremo. Pasi vitin e kaluar ai u rendit në treshen më të mirë, këtë vit Meta dëshiron që të synojë fitoren në festivalin me renome në Itali. Bashkë me Fabrizio Moron, Ermal Meta ka krijuar një këngë e cila bartë pas saj një mesazh […]

Ndue Ukaj: Viti i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut

Sot është 550-të vjetori i vdekjes së Kryezotit tonë, Gjergj Kastriotit-Skënderbeut. Është ditët e shënuar kombëtare. Gjergji, para 550 vitesh, iku për botën e përjetshme dhe na la një vepër të pasur dhe shumëdimensionale. Që atëherë, ai mbetet gurrë e pashtershme frymëzimi kundër demoralizimit dhe ligështimit kombëtar. Një gurrë e pashtershme frymëzimi për vepra të […]

Mendja më e madhe e Britanisë: 100 thënie brilante nga Oscar Wilde

Oscar Wilde është shkrimtar, poet dhe dramaturg i shquar irlandez. Lindi më 16 tetor 1854 në Dublin dhe vdiq në vitin 1900 në Paris. Ai rridhte nga një familje me prindër intelektualë anglo–irlandezë. Mori pjesë në shumë aktivitete të ndryshme letrare dhe mbajti leksione të ndryshme mbi esteticizmin në Amerikë dhe Kanada. Më pas u […]

Në Ukrainë do të hapet Katedra e shqipes

Në Ukrainë do të krijohet Katedra Shqipe. Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko gjatë vizitës në Ukrainë u takua me zv.ministrin e parë të Arsimit dhe Shkencës në Ukrainë, Kovtunets Vladimir Vitalievich. Bisedimet prodhuan dy rezultate të veçanta; Krijimi i Katedrës Shqipe në Ukrainë dhe dakordësimi lidhur me bursat për studentët shqiptarë në nivelet […]

E Fundit asht’ puthja -Cikël poetik

Nga : Drita Lushi  -Zemra- Ti zemren e ke qelibar,  E t’forte si kreshnik. Po mue m’kaplon nji marak Hera her’s per ty; Kok’n Mbshtes n’krah’nuer Te ndigjoj ritmin, Frym’marrjen, Levrimin e gjakut n’deje. Zgjuar mbaj zemren time T’ruaje tanden…. M’kaplon shpesh ky marak, Nga dashnia per ty . Tërmet S’di nga mi gjen burimet […]

Ndryshimi i orarit të mësimit, pedagogia thirrje Presidentit Meta: Do kemi pasoja të rënda!

Pas vendimit të Ministrisë së Arsimit për të ndryshuar skemën e mësimit në shkolla, pedagogia Majlinda Keta kërkon që presidenti Ilir Meta të thërrase një tryezë kombëtare për arsimin. Sipas saj me këtë tryezë duhet të diskutohen problemet madhore që po hasen në arsimin parauniversitar. Keta: Përpara se të bëni këtë hap, le të krijoni një frymë […]