Në Toronto u hap ekspozita kushtuar Gjergj Kastriotit Skënderbeut (FOTO)

Dje, me rastin e Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, për herë të parë në Toronto, u hap ekspozita “Jeta dhe vepra e Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, shkruan KultPlus. Kjo ekspozitë përmbante pjesë nga koleksioni i librave të vjetër dhe të rrallë të Patricia Nugee-t. Nugee njihet botërisht dhe është vlerësuar edhe me mirënjohje nga ish-presidenti […]

Përtej dhimbjes

Poezi nga Ali Podrimja. Ka rënë degë e thyer prej reje në trupin tënd të shitur. Kosovë. Konaqet e tua deri në themel po rrënohen, e përtej dhimbjes do britje shemben me ballin tim, me krahët e zogut tim të vrarë me dashurinë e njerëzve të mi të kallur etjeje. Rreth trupit tënd si gjarpër […]

Përtej dhimbjes

Poezi nga Ali Podrimja. Ka rënë degë e thyer prej reje në trupin tënd të shitur. Kosovë. Konaqet e tua deri në themel po rrënohen, e përtej dhimbjes do britje shemben me ballin tim, me krahët e zogut tim të vrarë me dashurinë e njerëzve të mi të kallur etjeje. Rreth trupit tënd si gjarpër […]

Një kujtim nga Bekim Fehmiu që gjendet në Prizren (FOTO)

Një fotografi e një veture të vjetër është shpërndarë para disa ditësh në llogarinë e Facebook-ut të ish-gazetarit Fahri Musliu, shkruan KultPlus. Kjo fotografi tregon veturën Peugeot 404, që aktori i madh shqiptar Bekim Fehmiu e kishte blerë për nënën e tij më 1968. Vetura sipas Musliut, është në oborrin e fotografit Burim Myftiu në […]

Kurvës që më mori poezitë

  Poezi nga Charles BUKOWSKI Ndonjë thotë se duhet te ruhemi nga brerja e ndërgjegjes për poezinë. Me mbetë i shkëputur, dhe ndonjë shkak them, duhet të jetë, Por pash zotin, dymbëdhjetë poezi m’i përlave, dhe unë s’kam as kopjet, more dhe vizatimet e mija, më të mirat; si pra, do më shqyesh edhe mua […]

Njihuni me muzetë më të mëdha të artit në botë

Me një hapësirë prej 72,735 m2, Muzeu i Luvrit është muzeu më i madh i artit në botë. Këto muze ofrojnë hapësirën e nevojshme për  një botë të tërë artri, që nga skulpturat deri tek pikturat, raporton worldatlas, transmeton lajmi.net Këto ndërtesa mund të jenë publike ose private si dhe ofrojnë një numër të madh aktivitetesh, […]

CULT “Rapestein“- një film i shkurtë nga aktori dhe regjisori Labinot Morina

Në projektin e ri filmik të metrazhit të shkurtë me tiullin “Rapestein“, aktori Labinot Morina trajton temën e skandaleve seksuale që filluan në Hollywood me akuza kundër producentit, Harvey Weinstein, që kohëve të fundit ka marr jehonë në media dhe rrjete sociale. Aktori Morina që prezantohet në rolin e Louis Marges, një karakter kontrovers që […]

Ismail Kadare nderohet me një tjetër çmim ndërkombëtar

Ismail Kadare ka marrë një çmimin ndërkombëtar “Nonino 2018” në Udine të Italisë. Motivacioni i këtij çmimi për Kadaren është “Shkrimtar i dashuruar dhe kritik me popullin e tij”. Sipas mediave italiane çmimi “Nonino 2018” është dhënë nga një juri e autorizuar nga “Nobel” dhe ceremonia e dhënies së çmimit do të zhvillohet në Ronchi […]

Ngrihet monumenti madhështor i Skënderbeut! Pamja e tij do t’iu mahnisë (Foto)

Një Skëndërbe me përmasa që kurrë nuk e kanë parë më parë. Monumenti po realizohet në Labinot Fushë 6 km larg Elbasanit. Ngjan si diçka e përafërt me portretet e presidentëve në Amerikë të gdhendura në mal. Autor i veprës gjigande është skulptori Fiqiri Kasa. Sipas të dhënave, Gjergji i Madh është porositur nga Gjergj […]

Me siguri i dini vargjet e këngës “Vet më the të dua e tash m’ke harruar…”

“Vet më the të dua E tash m’ke harruar Mua më harrove Tjetër dashurove…” Me siguri ju kujtohen vargjet e këngës “Vet më the të dua”, të cilën me siguri e keni dëgjuar disa herë deri më tani dhe që ja vlen të dëgjohet sërish. Me tingujt e kësaj kënge ju uroj disponim sa më […]