Do të botohen dëshmitë e të mbijetuarve nga burgjet dhe kampet komuniste në Shqipëri

Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit (ISKK) lajmëron botimin për së shpejti vëllimi IV i kolanës memuaristike “Zërat e Kujtesës”, dëshmitë e të mbijetuarve nga burgjet dhe kampet komuniste të internimit. Është një seri e gjatë bisedash të gjata të filmuara që kanë zhvilluar Agron Tufa dhe Luljeta Lleshanaku, të cilat po […]

Vazhdimisht tradhtohet njeriu

Poezi e shkruar nga Visar Zhiti Vazhdimisht tradhtohet njeriu, nuk e kam fjalën për ditën e tij që befas bëhet mbrëmje, as për mbrëmjen e flokëve të tij që zbardhet e bëhet ditë e heshtur pleqërie. Tradhtohet njeriu Se kam fjalën që dhe varri i tij vdes dhe emri Shndërrohet në barë të kalbur harrese. […]

“Kultura është ambasadorja më kryesore e një vendi”

Flet Ilrie Vinca, ikona e artit shqiptar Aktorja dhe regjisorja e njohur Ilire Vinca e konsideron si mjaft të suksesshëm vitin 2017. Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, Vnica thotë se kultura është  ambasadorja më kryesore e një vendi. Ajo, gjatë kësaj interviste, flet për studentët e saj si dhe për çmimet që […]

Libraria e Fan Nolit në Boston, rikthim në nacionalizmin shqiptar

“Një figurë themelore e lëvizjes nacionaliste shqiptare të sapolindur, dijetari Fan S. Noli krijoi forcën e lëvizjes në Shtetet e Bashkuara, ku ai themeloi Kishën Ortodokse Shqiptare”. “Daily Sabah” e ka nisur kështu artikullin kushtuar figurës, rolit dhe veprimtarisë së rëndësishme të Fan. S Nolit, veprat e të cilit tashmë do të jenë të ekspozuara […]

Dy kolosët e valles shqiptare, Çeliku e Cingu marrin dekoratën ‘Nderi i Kombit’

Presidenti i Republikës Ilir Meta, dekoron Rexhep Çelikun dhe Liljana Cingun, dy kolosët e valles shqiptare popullore me dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”. Në një ceremoni në presidencë, kreu i shtetit vlerësoi artistët e shquar të valles dhe kulturës shqiptare. Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar me dekoratën ‘Nderi i Kombit’ dy valltarët e Ansamblit […]

“Gorillat…” libri më i lexuar i vitit

Libri i fundit i Veton Surroit “Gorillat që s’i pamë” dhe ai i autorit Kasëm Trebeshina “Një ditë në natën pafund”, janë librat më të kërkuar gjatë vitit 2017 në libraritë e kryeqytetit të Kosovës. Këto të dhëna janë marrë nga dy libraritë në Prishtinë, ajo “Buzuku” dhe “Dukagjini” Edon Zeneli nga libraria “Buzuku”, tha […]

Disa vende të Kosovës të pasqyruara në mënyrë artistike nga syri i një fotografi

Janë vetëm disa fotografi artistike të realizuar me përkushtim të madh që tregojnë se Kosova ka vende të bukura. Fotografi Liridon Bytyqi e ka treguar këtë nga pikpamja e tij nëpërmjet realizimit të disa fotografive në mënyrë shumë artistike, shkruan lajmi.net Brezovica, Rugova e Pejës, Prevalla, Autostrada Ibrahim Rugova, ishin vetëm disa nga këndet që […]

“Shqipëria nuk bëhet. Të pasurit nuk ndihmojnë, të varfërit nuk punojnë”

Faik Konica njihet për gjuhën e tij të ashpër, si edhe për lëvizjet skajore në politikë, motivuar shpesh nga nevojat financiare. Letra e mëposhtme botuar nga DITA i përket Arkivit të Vjenës dhe mban datën 21 Nëntor 1897. Konica i shkruan i dëshpëruar kolegut të tij Visarion Dodani me të cilin ka korrespodecë të vijueshme. […]

Dashnia âsht vetja e lanun për nji t’dytë

Fatbardha Hasi (Manjola Brahaj, “Çka nuk tregohet nuk ka ekzistue”, Om, Prishtinë, 2017) Në ditët e sotme është bërë një lloj trendi i shtresave të ndryshme shoqërore të cilat bëjnë thirrje për të drejtat e barabarta të grave. Të ashtuquajturit feministë në kryeqytetin tonë, shumica ia kanë huqur idesë feministe dhe kanë filluar t’i shtyjnë […]

Naser Shatrolli sjellë super shfaqjen “Kosovatrans” (Video)

“Kosovatrans”, është shfaqje e autorit të dëshmuar Naser Shatrolli, e ku inteprejtojnë aktorët Ismet Azemi dhe Faris Berisha. «KOSOVATRANS» është metafor e përecjeve ballkanike para – gjatë dhe pas luftës. Ndërsa në fokusin ideofabular të shfaqjes, është lufta e një çlirimtari dhe argumentat e një mërgimtari, që do të saldohen në murin e peshës së […]