Promovohet “Fëllanzat”, libri që trishton me rrëfimet e grave të dhunuara

Gazmend Bërlajolli, sot mblodhi shumë dashamirës të artit dhe letërsisë, në promovimin e librit “Fëllanzat”,që u mbajt sot në Qendrën Informative dhe Kulturore të BË-së në Prishtinë, shkruan KultPlus. Gili Hoxhaj “Fërfëlloi fëllanza n’ujë, fërfëlloi fëllanza n’ujë, fëllanza moj” me këtë pjesë që të rrëmben në një melodi të lehtë, fillon edhe përcillet çdo rrëfim […]

“PIANISTI”- LIBËR KU NDËRGJEGJJA NJERËZORE MUND TË PASTROHET – NGA NDUE UKAJ

Poeti, kompozitori dhe eseisti i njohur gjerman, Wolf Biermann, në pasthënien që i shkruan librit “Pianisti”, e kujton një bisedë prekëse me autorin, Wladyslaw Szpilmanin: “Në rini kam studiuar dy vjet muzikë në Berlin. Nuk jam në gjendje të kuptoj ç’ka bërë vaki me këta gjermanë…kanë qenë kaq shumë të dhënë pas muzikës!” Lexuesi i […]

Pesë librat më të mirë të të gjitha kohërave

Thonë se libër të keq nuk ka, por ka libër që nuk iu pëlqen juve personalisht. Ndonëse kjo mund të jetë e vërtetë, ekspertët dhe adhuruesit e mëdhenj të librave, kanë arritur ta krijojnë një listë me pesë librat më të mirë të të gjitha kohërave, transmeton Telegrafi. Këta libra janë të zhanreve të ndryshëm […]

Kimete Berisha: Qe ku jam!

Qe, ku jam. Gojën mos ma hap. Me m’u turr mos m’u turr. Në daç lidhe qenin, në daç zgjidhe qenin, kush s’të bën hesap për njeri. Mu’ nuk ma ninë. Krejt çfarë mundem me humb unë është ‘vetmia’. Unë pas vetes fëmijë nuk la në vaj. Thjesht, s’ma ninë. Me t’u tut, s’tu tutna. […]

Kjo orë e lashtë, që ka kontrollin mbi jetët tona

Jetët tona janë të “sunduara” nga koha; ne e përdorim kohën, për të na treguar se çfarë të bëjmë. Por ora me alarm që na zgjon në mëngjes, ose ora e dorës që na tregon se jemi vonë për darkë, janë orë të panatyrshme. Biologjia jonë i përgjigjet një tik-taku shumë më të lashtë, që […]

Eda Zari, këngëtarja që ka arritur majat në Gjermani

Një nga këngëtaret që vlerësohet për vokalin e saj të lartë është edhe Eda Zari, vajza shqiptare që prej një dekade jeton në Gjermani. Zari lindi në Tiranë, më 21 nëntor 1974 dhe mbahet si këngëtare, producente, kompozitore nga Shqipëria. Historia e muzikës për të ka filluar që kur ishte 4 vjeçe, ku ka kënduar […]

PROF. DR. ZEF MIRDITA ISHTE HISTORIANI MA I MADH I POPULLIT SHQIPTAR

Nga Fritz Radovani Me daten 4 Prill 2016, Zoti thirri pranë vetes edhe Prof. Dr. Zef MIRDITEN… Historianin ma të madh të Popullit Shqiptar në gjysen e dytë të Shek. XX… Historia e vertetë shkencore mbylli një nder fletët ma të lavdishme të saj, me vdekjen e Këtij vigani të së vertetes së shkrueme per […]

Ermelinda Lajçaj, këngëtarja që i këndon vendlindjes

Është një këngëtare modeste, mbi të gjitha e don familjen, këngën dhe populline vendlindjen e saj. Zemërgjerësia, drejtësia, përkrahja dhe dashuria e njerëzve e kanë shtyrë atë të meret me muzikë. E lindur në Malësi të madhe ku kalon një pjesë të madhe të fëmijërisë. Si shumë familje shqiptare nga Malësia, edhe atë nuk e […]