Lamtumire Gjyste Qosaj!

  Edlira Cini Begeja Pothuajse kater vjet me pare pata fatin te njihem me nje familje fisnike malesore.  E zonja e shtepise, shoqe e ngushte me nenen time (Meshan Cini) dhe bashkevuajtese ne burgjet komuniste, quhej Gjyste Prela Qosaj Kisha degjuar per tradita e bukura te malesise, per mikpritjen dhe bujarine, por deri diten e […]

Zuckerbergu ka gabuar: Privatësia nuk ka vdekur?

Një studim i fundit tregon se Mark Zuckerberg kishte gabuar në vlerësimet e tij. Tinejxherët janë të lodhur nga publikimet e të dhënave të jetës së tyre private në rrjetet sociale dhe ka shumë më shumë të tillë që kanë kujdes se çfarë shkruajnë, thotë studimi i fundit i bërë nga Market Researc Society, transmeton […]

Përfaqësuesja e Kosovës do të luajë me Frankfurtin dhe Bremenin

Përfaqësuesja e Kosovës do të luajë ndeshje miqësore gjatë muajit mars, dhe atë jo një, por dy të tilla. Nuk është Benini, as Kongo, as Xhamaika, por janë dy skuadra të mëdha gjermane, të cilat i kanë thënë ‘Po’ përfaqësueses sonë për ndeshje miqësore, transmeton Telegrafi. Eintracht Frankfurt dhe Werder Bremen janë dy kundërshtarët e […]

“Reuters” shkruan për “Burrneshat”

Rrëfimi i Hana Dodës, luajtur nga Alba Rohrwacher në filmin “Burrneshat” të regjisores italiane Laura Bispuri, që po merr pjesë në konkurrencën kryesore në festivalin Berlin Film Festival, ka zënë vend edhe në agjencinë e njohur të lajmeve, “Reuters”.  “Në Malet e ashpra diku rreth kufirit Kosovë-Shqipëri, femrat që kërkojnë të shpëtojnë nga rolet mashkullore, […]

“Daily Mail”: Bleonës nuk i intereson veshja, por fama

“Ju mund të mos e mbani mend, por veshja e saj prej rrjete është e sigurt se ka mbetur në kujtesën tuaj”. Me këto fjalë nis sot një shkrim i tabloidit britanik “Daily Mail” për këngëtaren shqiptare Bleona Qerreti. Jo vetëm një herë ajo konsiderohet si “Madona e Shqipërisë”. “Këngëtarja shqiptare tregoi se është ende […]

Joanna Krupa i tregon të gjitha

Ajo nuk humbet asnjëherë rastin për të treguar format e saj perfekte. Kështu, gjatë një eventi të mbajtur në Las Vegas, modelja dhe aktorja polake, Joanna Krupa i ka lënë pak vend imagjinatës me një fustan të bardhë, që me një shikim të shpejtë dukej modest. Por me një vështrim pakëz më të vëmendshëm mund […]

Gazeta gjermane “Bild Zeitung” alarmon për refugjatët nga Kosova

Gazeta më e madhe në Gjermani dhe në Evropë “Bild Zeitung”, në edicionin e saj të së dielës i ka kushtuar ballinën temës së azilkërkuesve nga Kosova. Fakti që kjo gazetë i është përkushtuar kësaj teme dhe jo- të themi luftës në Ukrainë apo Konferencës së Sigurisë në Munih është mjaft domethënës. Gjermania tash disa […]

Lorik Cana: U martova me një grua që nuk i donte shqiptarët

Një histori tipike dashurie, nga ato që të duken sikur i ke parë nëpër filma dhe që rallë ndodhin në realitet. Ajo fillon me shikime në një restorant, me shëmbime numrash, sms të shpeshta, takime për kafe, darka gjysëm flirtuese gjysëm romantike dhe që mbaron me një dasëm në një hotel luksoz në breg të […]

Vërshimet në disa fshatra të Kosovës, rrezikohen banorët dhe bizneset

www.zeri.info Reshjet e shumta të shiut të Kosovë ka bërë që në disa fshatra të ketë edhe vërshime, ku si pasojë janë shkaktuar dëme materiale. Në fshatin, Lismir të Fushë-Kosovës, raportohet se po rrezikohen shtëpitë dhe bizneset private. “Depoja dhe një mini-prodhues i kërpudhave është në rrezik. Deri këto çaste niveli i ujit po rritet”, […]