Shqipëria na dha atë që kishte: Kënaqësinë, miqësinë…

              Marjana BULKU Në atë pasdite të vecantë marsi teksa shqiptarët e Ontarios nën organizimin e Bashkësisë shqiptaro-kanadeze natyrshëm festonin tashmë edhe ligjërisht traditen tonë kulturore në Ontario, ku dëbora e pazakontë ngrinte përmbi barin e gjelbërt që paralajmëronte nga larg pranverën e afërt, takoj jo pa kureshtje profesor […]

VLERA TREGTARE E PATUNDSHMËRISË REZIDENCIALE DHE KOMERCIALE

Intervistë me Agjentin Imobiliar Kadri Shérifi në Montreal Ermir DARDHA Montreal Info-Montreal: Sot kemi të ftuar në emisionin tonë agjentin imobiliar rezidencial dhe komercial, zotin Kadri Sherifi. Do të bëjmë fjalë për përcaktimin e vlerës tregrare të disa kategorive të pronave të patundshme. Pra, Kadri, për cilat kategori do të na flasësh? Kadri Sherifi: Po, Ermir, […]

Pa bashkim ekonomik, nuk ka bashkim politik

Intervistë me Kryetarin e Unionit të Bizneseve Shqiptaro- Kanadeze z. Naser Berisha Intervistoi: Tahir VELIU Shqipëria e Bashkuar Shqipëria e Bashkuar.Info: Kur u themelua Union i bizneseve Shqipetaro-Kanadeze? Naser Berisha: Së pari, më lejoni të përshëndes lexuesit e gazetës dhe portalit Shqipëria e Bashkuar dhe gjithë diasporën Shqipetare të Kanadasë dhe në botë. Union i […]

Lajmi i fundit: Jabllanovic pritet të japë dorëheqje

Ministri për Kthim dhe Komunitete, Aleksander Jabllanoviq pritet të japë dorëheqje. www.gazetaexpress.com Këtë e ka konfirmuar një burim i KTV-së brenda kabinetit qeveritar. Sipas tij, Jabllanoviq pritet të dorëhiqet pasi këtë ia kanë kërkuar tash e disa ditë partnerët e koalicionit, Mustafa dhe Thaçi. Shtytës për këtë dorëheqje sipas burimeve, është edhe presioni ndërkombëtar i […]

Për një fillim të ri në Bashkësinë tonë!

Bisedë me z. Rikard Shpori, kryetari i sapo zgjedhur i Bashkësisë Shqiptare të Kebekut në Montreal Bisedoi : Ajet NURO Tribuna Shqiptare, Montreal, Flas Shqip, Toronto PYETJE: z. Shpori, së pari më lejoni t’ju uroj suksese në detyrën e re te krytarit se Bashkësisë Shqiptare të Kebekut në Montreal. Ju keni qenë nje nga mbështetësit më […]

Pandeli Majko: S’e pëlqej fjalën kosovar, ata janë shqiptarë

Ish-Kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko thotë se nuk i pëlqen termi i përdorur kosovar kur flitet për qytetarët e Kosovës pasi të gjithë janë shqiptarë. Majko ka folur edhe për kohë kur ishte në studime dhe ofertën për t’u bërë pjesë e Partisë Demokratike. Përveç angazhimeve në studimet, Majko thotë se nuk u bë pjesë […]

Rreth 70 vjetorit të Çlirimit

Intervistë me kreun e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, Muzafer Korkuti dhënë “Gazetës Shqiptare” Profesor, një konferencë për 70-vjetorin e Çlirimit në kulmin e debateve, përse? Konferenca do t’i kushtohet 70-vjetorit të Çlirimit të Shqipërisë, sepse ajo është ngjarje madhore në historinë e popullit tonë. Ajo organizohet me bashkëpunimin e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë dhe […]

Ka ikur koha që në emër të jetimëve të luhet me kartën e «mëshirës sociale»!

  Flet Ilir ÇUMANI, Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë Intervistoi Taulant DEDJA Ilir Çumani, Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, në një intervistë ekskluzive per FLAS SHQIP, deklaron se problematika e fëmijëve jetimë është e lidhur drejtpërdrejtë me kuadrin ligjor, i cili favorizon një […]