Kadare: Pse nuk kam pranuar asnjëherë të bëhem President

Në një intervistë për “La Repubblica”, Kadare rrëfen Shqipërinë mes së kaluarës dhe së ardhmes. Shkrimtari, i ndodhur në Tiranë për të prezantuar librin e tij të fundit “Mëngjeset në Kafe Rostand”, flet edhe për marrëdhënien me diktatorin shqiptar Enver Hoxha, patriotin e tij. Në qendër të mendimeve, e ardhmja europiane e Shqipërisë. “Për ne, […]

Drashkoviç: Sa herë udhëtoj në Paris vendos lule tek varri i Esat Pashë Toptanit

Ish-Ministri i Jashtëm serb, Vuk  Drashkoviç deklaron se vendi I tij e ka paguar shtrenjt idenë e “Serbisë së Madhe” Në një intervistë për Deutsche Welle, Drashkoviç e cilëson si historike  vizitën e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në Beograd. Duke folur për marrëdhëniet Shqipëri-Serbi në vite, ish-Ministri o Jashtëm serb shprehet se në historinë […]

Së shpejti, bashkëpunim trepalësh

Intervistë ekskluzive me Ambasadoren e Republikës së Shqipërisë në Kanada, Shkëlqesinë e saj znj. Elida Petoshati   Një moment i paharruar dhe me peshë të jashtëzakonshme simbolike mbetet fjalimi historik i Kryeministrit Harper mbi Shqipërinë dhe Shqiptarët, një gjest i mirëfilltë nderimi ndaj trashëgimisë sonë unike të bashkëjetesës dhe respektit ndaj kombeve të tjera, çka […]

Ideologjia e shqiptarëve është kombi

Intervistë më Kryetarin e Bashkësisë Shqiptare të Kebekut në Montreal  z. Hysni Marku   Intervistuan: Arsim KRASNIQI & Shani PNISHI Flas Shqip: Z. Marku, a mund të na flisni, që në fillim, në pika të shkurtëra mbi historikun e Bashkësisë Shqiptare të Kebekut në Montreal? MARKU : Historia e bashkësisë sonë në Montreal ka filluar në […]

Me dëshirë e mirëkuptim, çdo gjë bëhet e mundur

Intervistë me Kryetaren e SHBSHK të Torontos, Dr. Ruki Kondaj     Intervistoi: Taulant DEDJA   Flas Shqip: Zj. Kondaj ju falenderojmë së pari që pranuat të bisedoni me gazetën Flas Shqip. Si kryetare e SHBSHK të Torontos, a mund të na përshkruani shkurtimisht çfarë përfaqëson ky institucion? KONDAJ: Së pari ju falenderoj juve për […]

Arti të bën të ndihesh artist kudo që jeton

    Intervistë me koreografin Ramazan Këllezi, zëdhënës i SHBSHK – Toronto   Intervistoi Taulant DEDJA   Flas Shqip : Të falenderoj për ftesën e pranuar duke shprehur dhe kënaqësinë e veçantë që po intervistoj një koleg me të cilin kam studjuar për 8 vite me radhë në të njëjtat shkolla. A mund të bësh një […]

HISTORIA JONË KA NEVOJË PËR PERCEPTIM REALIST

  Intervistë me gazetarin Virgjil KULE, autor i librit «Skënderbeu – Kryqtari i fundit» Intervistoi Taulant DEDJA   Flas Shqip: Z. Kule ju falenderoj së pari që iu përgjigjët ftesës tonë për të bashkëbiseduar. A mund të flisni shkurtimisht për  motivet nga u niset për të shkruar librin tuaj për Skënderbeun? Kule: Ka vetëm nje motiv […]

Diaspora është shtylla e kombit shqiptar

Intervistë ekskluzive me Ministrin e Diasporës në Qeverinë e Republikës së Kosovës, z. Ibrahim Makolli   Intervistoi: Shani PNISHI   FLAS SHQIP: Z. Ministër, kjo është hera e tretë që e vizitoni Kanadanë. Çfarë përshtypjesh keni fituar për organizimin tonë komunitar? MAKOLLI: Më lejoni që fillimisht t’ju përshëndes juve dhe lexuesit e gazetës suaj, si […]