Si të aplikoni per punë në Kanada?

Profesionet më të kërkuara në shtetin kanadez mbeten ato më pak të kërkuara nga tregu i punës. Formulari i aplikimit gjendet në faqen zyrtare dhe vetëm në këtë mënyrë mund të aplikoni dhe kërkesa juaj të quhet e ligjshme. Me ndryshimet që po pëson legjislacioni kanadez i emigracionit, pritet që ky vit të jetë eksperimental. […]

Pyetjet e mëdha që rrethojnë dosjen “Trump-Rusi”

Dosja e shumëdebatuar për lidhjet e Presidentit Trump me Rusinë ka ridalënë sipërfaqe, me lajme të reja se fushata e Hillary Clintonit dhe DNC, si dhe portali konservator i lajmeve ëashington Free Beacon, u përfshinë në financimin e kërkimeve prapa dosjes. Dosja thuhet se po luan një rol në hetimin e Robert Muellerit në Rusi, […]

Presidenti Obama nderon shqiptaren Ermira Babamusta me medaljen e artë

Një tjetër shqiptare do i është shtuar muajin e kaluar listës së shqiptarëve që na bëjnë krenarë. Ermira Babamusta është e para shqiptare që nderohet nga një President Amerikan për humanizmin e saj. Në vitin 2014 ajo shërbeu në Zyrën e Presidentit të SHBA në Programin e Shërbimit Kombëtar. Shtëpia e bardhë e vlersoi atë me medalien më […]

Ottawa: Më 9 prill zgjidhet kryesia e re e Organizatës Shqiptaro- Kanadeze

Udhëheqësia e Organizatës Shqiptaro- Kanadeze në Ottawa lëshon njoftimin dhe bën thirrje anëtarëve të vet për të marrë pjesë në asamblenë e përgjithshme vjetore që do të mbahet më 9 Prill, 2016 (Ora: 16:00 – 18:00) tek Catholic Immigration Center, 219 Argyle Ave, Ottawa. Qëllimi i mbledhjes do të jetë për te zgjeruar bordin dhe […]

Hulumtimi ekskluziv: Obama dhe Merkel, më së shumti në botë duhen nga kosovarët

“Gallup International” e ka realizuar hulumtimin lidhur me popullaritetin e liderëve botërorë. Hulumtimi është kryer në 65 shtete të botës dhe në të kanë marrë rekord 63 mijë persona, të cilët janë përgjigjur përmes telefonit, internetit dhe në mënyrë të drejtpërdrejt. Presidenti në largim i SHBA-ve, Barack Obama, është politikani më i dashur në botë […]

Kështu i priti kryeministri kanadez refugjatët e parë nga Siria

Refugjatët e parë sirian kanë arritur në Kanada pas vendimit të kryeministrit liberal të zgjedhur para pak kohësh në shtetin kanadez, Justin Trudeau. Vet kryeministri Trudeau ishte ai që doli për të pritur refugjatët që ikin nga vatrat e luftës në Aeroportin Ndërkombëtar të Pearsonit në Toronto. Familja e parë që u pa të shkel […]

Arrestohet në Bosnje Lavdim Muhaxheri?

Agjentë të shërbimit sekret rus që janë të vendosur në Bosnje e Hercegovinë dhe Serbi, kanë kryer një aksion në Kaçanik, ku kanë arrestuar xhihadistin e njohur Lavdrim Muhaxheri. Ky informacion bombë është transmetuar në emisionin “Le Iene” nga një gazetar italian i cili ka qëndruar në Kaçanik. Dokumentari ehste transmetuar ne televizionin italian Kanal5, […]

Refugjatja kosovare mahnit kanadezët me rrëfimin e saj

Një vajzë shqiptare që është vendosur në Kanada po e shpërndan rrëfimin e saj që të frymëzojë kanadezët të pranojnë refugjatët sirianë dhe që të respektojnë myslimanët në përgjithësi, përcjell sot Koha Ditore artikullin e CBC News. «Unë përnjëmend kam dashur që njerëzit ta marrin vesh se si është të jesh në anën e tjetrit», […]

Kanadaja në udhëkryq : Të qëndroj djathtas, të kthehet majtas apo … edhe më majtas?

Kanadaja mbyll nesër, 19 tetor 2015, fushatën elektorale më të gjatë të historisë së saj dhe ende nuk është e qartë se kush do t’a drejtoj një nga demokracitë më të fuqishme të botës. Ajet NURO Tribuna Shqiptare, Montreal Kanadaja, një nga 7 vendet më të industrializuara dhe fuqia e 11 ekonomike e botës, nesër […]

Ekonomia, tema e debatit të Liderëve në Kanada

Ermir DARDHA Kryetari i Partisë Liberale Justin Trudeau, i Partisë së Re Demokrate Thomas Mulcair dhe i asaj Konservatore Stephen Harper njëkohësisht edhe Kryeministri aktual i Kanadasë u përballën në një debat mbi vizionin ekonomik të vendit. Debati u zhvillua në Kalgari, Provincën e Albertës. Debati ishte i gjithi i përqëndruar mbi ekonominë. Përkrah njëri-tjetrit […]