Kosovarja ikonë e islamit në Zvicër

Revista më e madhe zvicerane “Migros Magazin” numrin e saj të fundit ia kushton Islamit. Në Ballinë e sjellë një politikane me origjinë nga Kosova si myslimane shembull dhe e integruar. Revista e konsumatorëve zviceranë “Migros Magazin” numrin e saj të fundit ia kushton Islamit, respektivisht myslimanëve që jetojnë në Zvicër. Ballina e revistës, konform […]

Nga mbledhja e Grupit te Miqesise Shqiperi-Kanada me rastin e vizites se Ministrit te Puneve te jshtme te Shqiperise z. Ditmir Bushati ne Kanada

Mimi KADUKU, Ottawa Sot ishte nje dite e vecante per gjithe komunitetin shqipetar ne Ottawa dhe ne mbare Kanadane. Dhoma e Meditimit Sean O’Sullivan, ne ndertesen 117 te Bllokut te Lindjes te Parkamentit Kanadez kishte marre ngyrat e flamurit shqiptare. Ne mes te nje grupi parlamentaresh dhe senatoresh, miq te Shqiperise, si dhe te ftuar […]

Kanada: Një rast i sëmundjes së lopës së çmendur

Kanadaja, një shtet që eksporton mish në masë të madhe, bëri të premten të ditur se ka gjetur një rast të sëmundjes së lopës së çmendur, në provincën Alberta, duke shënuar rastin e parë që nga viti 2011. Një deklaratë nga Agjencia Kanadeze e Inspektimit të Ushqimit (CFIA) tha se asnjë pjesë e lopës kishte […]

Sarkozy “Le Monde”-s: Krimeja dhe Kosova nuk janë njëlloj

Në një shkrim të gjatë të botuar sot, gazeta më e madhe franceze “Le Monde” hyn në polemikë me dosjen Ukrainë-Rusi dhe ish-presidentin e Francës, Nicolas Sarkozy që është sot lideri i opozitës së djathtë. Për Sarkozy nuk ka dallim midis Krimesë dhe Kosovës dhe duhen plotësuar dëshirat e prorusëve. “Le Monde” nuk ndan aspak […]

Zgjidhet kryesia e re e Shoqatës Shqiptaro- Kanadeze të Torontos

Kryetare u zgjodh Aida Bejte, ndërsa nënkryetar Ramazan Këllezi Të dielën më 1 shkurt 2015 në mjediset e Oakwood Village Library Art Centre u krye me sukses procesi zgjedhor për kryesinë e re të Shoqatës së Bashkësisë Shqiptaro- Kanadeze në Toronto. Moderimin e Mbledhjes së Përgjithshme e bëri z. Ramazan Këllezi, zëdhënës i shoqatës, i cili ftoi Dr. Ruki Kondaj , kryetare […]

“Festa e borës” në Montreal

Ermir DARDHA Festivali dimëror në Montreal zhvillohet përgjatë fundjavës nga 17 janari deri në 8 shkurt 2015. Përgjatë disa fundjavave me një shumëllojshmëri të aktiviteteve dimrore, 25 të tilla si rrëshkitje me tub apo me komardare, patinazh, tregime për fëmijë, xhiro me kuaj apo me slita qensh, hockey, futboll, karusel e shumë lojra e aktivitete të […]

Festa e Pavarësisë së Kosovës në Kanada

Siç është bërë traditë, edhe këtë vit shoqatat kryesore shqiptaro-kanadeze, dhe grupe të ndryshme biznesesh janë në përgatitje për festimin sa më të dinjitetshëm të 7-vjetorit te Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Bashkëpunëtorët tanë na sjellin informata për Toronto, Hamilton, Montreal, London dhe Calgary. Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro- Kanadeze në Toronto, e cila është shoqata më e […]

Toronto ranked the best city to live in the world

www.blogto.com Toronto has been ranked the best city to live in the world by the Economist. The ranking aggregates Toronto’s performance across a range of indexes, which include safety, livability and cost of living. National level rankings like the Economist’s Democracy and Global Food Security Index were also factored into the overall rank. So, like, […]

SHBA-ja dhe Kanadaja në pritje të stuhisë historike të borës

Ka filluar tashmë në New York, Boston dhe në pjesën tjetër verilindore të SHBA-së dhe Kanadasë , ajo që po quhet ‘stuhi e borës historike’, që parashihet të sjell reshje bore mbi gjysmë metri. Zona që parashihet të goditet nga stuhia e frikshme përfshin një sipërfaqe prej 400 kilometrash dhe kësaj stuhie të borës do […]

Ministri i Jashtëm kanadez qëllohet me vezë në Palestinë

Protestuesit palestinezë e kanë pritur duke e qëlluar me vezë ministrin e Jashtëm të Kanadasë, John Baird derisa ai po vizitonte qytetin e Ramallahut në Bregun Perëndimor. Vetë ministri Baird nuk është goditur nga vezët, por disa prej tyre goditën autokolonën ku ai udhëtonte. Kanadaja konsiderohet një nga aleatët më të ngushtë të Izraelit. Ajo […]