“Taken 3”, filmi më i shikuar në Kanada dhe SHBA

Seria e tretë e filmit “Taken” po kryeson listën përsa i përket arkëtimeve në javën që lamë pas. Taken ka lënë pas filma si “Hobbit” apo “Selma” duke u shkëputur në mënyrë të ndjeshme. Taken ka fituar plot 40.4 milionë dollarë në javën e shkuar në SHBA dhe Kanada duke kryesuar listën e filmave më […]

Për shkaqe sigurie, mbyllet Ambasada Kanadeze në Kajro

Qeveria kanadeze ka bërë të ditur se ka mbyllur ambasadën e saj në Kajro, për shkaqe sigurie.Vendimi i Kanadasë vjen dy ditë pasi që Britania e Madhe ka mbyllyr misionin e saj diplomatik në kryeqytetin e Egjiptit. Në një mesazh të postuar në faqen elektronike të ambasadës kanadeze në Kajro thuhet: ‘mundësia për të ofruar […]

ISIS në Kanada ndërron emrin

Arta REXHEPI Halifaks Akronimi i njohur globalisht ISIS nuk përfaqëson vetëm një grup terrorist. Në fakt, në krahinën e Nova Scotia në lindje të Kanadasë është një organizatë që ndihmon emigrantët e rinj të vendosen dhe të integrohen në jetën kanadeze. Që nga kjo verë, organizata është duke u përballur me publikun kanadez në lidhje me emrin […]

Reforma e Senatit Kanadez

Gjergj HASA Kolumnist në Flas Shqip Reforma e Senatit kanadez është një problem i vjetër i politikës vëndase dhe një premtim për reformë ende i parealizuar nga partitë politike duke perfshirë edhe atë të kryeministrit Stephen Harper.   Në bazë të kushtetutës Kanadeze, parlamenti përbëhet nga Sovrani dhe dy dhomat parlamentare: Senati dhe Dhoma e […]

Canadian Breaking News: ‘I was sexually assaulted when I was an MPP, and I’ve been raped’: Sheila Copps

Sheila COPPS, Former Jean Chrétien-era Cabinet Minister and a former Deputy Prime Minister THE HILL TIMES, Ottawa Sex and politics can be a toxic mix. I hesitate to wade into the harassment allegations emanating from Parliament Hill because last week I committed a grievous personal lapse in judgment. Upon reading Jian Ghomeshi’s explanation of his […]

Kanadaja pranon numër rekord të emigrantëve në vitin 2015

FLAS SHQIP Kanadaja në vitin 2015 do të pranojë ndërmjet 260-280 mijë qytetarë të huaj, që paraqet numër rekord në historinë e re të këtij vendi, tha ministri për Nështetësi, Chris Alexander duke prezantuar planin  për imigrim për vitin e ardhshëm. “Plani i ri imigrues përforcon përqendrimin e qeverisë sonë në rritje afatgjatë ekonomike dhe […]

John Tory zgjidhet kryetar i Torontos

Në zgjedhjet e së hënës për qytetin e Torontos, kryetari saj u zgjodh politikani me përvojë të gjatë, John Tory. Ja çfarë ka shkruar gazeta “Flas Shqip” për kandidatin Tory gjatë fushatës elektorale: Figurë e njohur politike. Kryetar i Partisë Konservatore të Ontarios për një periudhë të konsiderueshme kohe. Ka konkuruar edhe më përpara për […]

Sulmohet Parlamenti Kanadez

Autoritetet kanadeze, njoftojnë se ka ndërruar jetë ushtari në të cilin është shtënë me armë zjarri sot në Memorialin e luftës në Otava. Një apo më shumë persona të armatosur kanë shtënë me armë zjarri në Otava, kryeqytetin e Kanadasë sot në mëngjes. E tëra ka filluar, në Memorialin e Luftës, i cili gjendet afër […]

Ushtria Kanadeze pré e akteve terroriste

Nga Ajet Nuro, Montreal Në një hapsirë kohe prej 48 orësh, ushtria kanadeze ka rënë pre e sulmeve që mund të konsiderohen terroriste. Kështu, në datën 20 tetor 2014 në Saint-Jean-Sur-Richelieu, province e Kebekut, Martin « Ahmad » Couture-Rouleau, 25 vjeç, godet me makinë dy ushtarakë kanadez, njëri prej të cilëve vdiq në spital nga […]