Kushner: Isha mbret i Kosovës, jo kryeadministrator

Ish kryeadministratori i UNMIK, Bernard Kushner, ka rrëfyer për detyrën që ka pasur nga viti 1999, menjëherë pas përfundimit të luftës në Kosovë. Ai ka thënë në  Klan Kosova, se roli i tij ishte të sjell paqe në Kosovë. “Kishte tre katër qeverisje atëherë, Rugova, Thaçi, qeveri e përkohshme serbe dhe unë që ish i […]

Janjiq: Ndarja e Kosovës rrezik për Ballkanin

Igumeni i Manastirit të Deçanit, Sava Janjiq, ka kundërshtuar idenë e ndarjes së Kosovës duke thënë se nëse do të realizohej diçka e tillë të gjithë do të ishin humbës. “Nëse ka një zgjidhje për statusin e Kosovës, sigurisht se ajo nuk është ndarja. Të gjithë e dimë se shumica e serbëve nuk jetojnë në […]

Ministri kosovar që po e përkrahë idenë për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë (Foto)

Idenë e kryeministrit shqiptar, Edi Rama që Kosova e Shqipëria të kenë një president të përbashkët, po e përkrahë një ministër kosovar. Është Pal Lekaj, ministri i Infrastrukturës ai që ka shprehur dëshirën për bashkimin e të dy vendeve. “Këto troje u bëfshin me një President, Kryeministër e Parlament. Ëndrra jonë u bëft realitet për […]

Çfarë u premtua në përvjetorët e Pavarësisë?

Për çdo përvjetor të pavarësisë premtimet e liderëve kosovarë nuk munguan. Ato ishin te llojllojshme por dominoi ai për transformim të FSK’së në Ushtri e zhvillim të hovshëm ekonomik. “Do të ndërtojmë shoqërinë tonë multietnike. Do të jemi edhe pjesë e NATO’s dhe Bashkimit Europian”, kishte premtuar Hashim Thaçi.

Kouchner i kënaqur me Kosovën por thotë se pajtimi etnik do shumë kohë

Bernard Kouchner që e kishte qeverisur Kosovën në vitet e para të çlirimit është kthyer në Prishtinë. Dekada më vonë ai po kënaqet me atë që po sheh derisa ka porosi për qytetarët e Kosovës për përmbajtje nga pritjet e mëdha. Francezi që udhëhoqi me vendin menjëherë pas luftës tha se Kosova ka përparuar ndonëse […]

Delawie shpreson që Demarkacioni të ratifikohet këtë javë

Delawie shpreson që Demarkacioni të ratifikohet këtë javë Autori: Lajmi.netLajme, Politikë21:00, 19 February 2018 Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie po kërkon që në këtë javë të ratifikohet demarkacioni. Këtë qëndrim ambasadori amerikan e dha në një postim në rrjetin social twitter. Deklaratat e tilla, Delawie i dha duke komentuar festimet për 10 vjetorin e pavarësisë. Ai […]

Pavarësisht angazhimeve në Qeveri, Haradinaj gjen kohë edhe për dajtë (Foto)

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pavarësisht angazhimeve të shumta ditëve të fundit për dhjetëvjetorin e pavarësisë, ka gjetur kohë për familje, shkruan Indeksonline. Ditën e sotme ai ka vizituar familjen e bashkëpartiakut, Lahi Brahimaj, i cili Haradinajn e ka nip. Ai me këtë rast ka publikuar një foto të Haradinajt me mbishkrimin “nipi të daja”./Indeksonline/ […]

Beqaj: Demarkacioni do të ratifikohet, janë edhe tri tema të mëdha që duhet zgjidhur!

Marrëveshja që la ‘peng’ Kosovën që disa vite po duket se po i vjen fundi së shpejti. Krejt kjo pasi u arrit nënshkrimi i aneks-marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi për mundësin e rishikimit dhe korrigjimit të territorit. Qeveria e Kosovës nesër pritet që fillimisht  ta tërheq Projektligjin për këtë marrëveshje, ndërsa tutje ta […]

Bombardime të ashpra në Siri: Vriten 71 veta, plagosen qindra të tjerë

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, ka njoftuar se 71 persona kanë vdekur në 24 orët e fundit, nga sulmet e qeverisë siriane dhe aleatëve të saj në Ghoutën Lindore, raporton Reuters. Sulmet ajore, sulmet me raketa dhe artileri në pjesën e rrethuar në periferi të Damaskut, kanë plagosur 325 persona, ka thënë kjo […]

Hoxha: Nëse Demarkacioni ratifikohet këtë javë, liberalizimin e vizave e sigurojmë sivjet

Kuvendi i Kosovës ende nuk ka caktuar ndonjë datë për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për ratifikimin e Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi. Një seancë e tillë ishte paralajmëruar për ditën e diel, por ajo është shtyrë për një ditë tjetër. Por, edhe në rast se gjatë kësaj jave Kuvendi […]