Rinia e izoluar, me korrupsion dhe ndotje – Raporti i “The Guardian” për Kosovën

Dhjetë vjet që kur Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia, Prishtina vazhdon ta luftojë korrupsionin dhe ndotjen, por kryeqyteti më i ri në Evropë është plotë me energji dhe freski”. Kështu e nis The Guardian një raport të veçantë për Kosovën, në 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës. “Prishtina është qytet i rinovimit të vazhdueshëm. Jo […]

Thaçi po refuzohet nga ‘të gjithë’, kjo është arsyeja!

Njohësi i çështjeve politike, Ramush Tahiri në një prononcim për “Gazeta Blic”, ka komentuar refuzimin e dekoratave që po i bëhen presidentit Thaçi. Tahiri ka thënë se refuzimi që po i bëhet, Thaçit me rastin e dhënie së dekoratave lidhet edhe me vet figurën e presidentit. Sipas Tahirit personalitetet që kanë refuzuar Thaçin kanë dhënë […]

Deputeti i LDK-së: Deklarata e Ramës nuk duhej të ishte para ndërkombëtarve

Deputeti i LDK-së, Arben Gashi, ka thënë se nuk është në interesin e Kosovës që të bëhen deklarata si ajo e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, që në të ardhmen Kosovës dhe Shqipëria të kenë presidentin e përbashkët. “Interesi momental nuk është që të bëhen deklarata të tilla të pakoordinuara”, është shprehur ai. “Nuk është […]

Kurti përkujton 10 vjetorin e djegies së pikave kufitare

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka kujtuar djegien e pikave doganore të Kosovës në veri dy ditë pas shpalljes së pavarësisë. Kurti, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se ndonëse janë ngritur aktakuza ndaj 21 qytetarëve serbë, vështirë që dikush është dënuar dhe të ketë mbajtur burg për ngjarjet e 19 shkurtit 2008 […]

Edhe Fatmir Limaj e refuzon dekoratën e Thaçit

Nuk ndalet lista e atyre që refuzojnë të pranojnë dekoratat që Presidenti Hashim Thaçi i ndau për nder të përvjetorit të 10 të pavarësisë së Kosovës. Këtë nderim nuk do ta pranojë as njëri prej ish-bashkëpunëtorëve më të ngushtë të Thaçit, Fatmir Limaj, ka mësuar KTV’ja nga burime pranë tij. Limaj pritet që së shpejti […]

E pranon qeveria, nuk i ka votat për demarkacionin

Partitë politike ende nuk po arrijnë të gjejnë zgjidhje për demarkacionin, ani pse Presidenti Hashim Thaçi nënshkroi një aneks-marrëveshje me homologun e tij malazez. Por, kryeministri Ramush Haradinaj tha se ishte ai që ka punuar shumë që korrektimi për Kullën e Çakorrin të përfshihej në dokument. Madje, ai ka bërë të ditur se këtë punë […]

Demarkacioni ‘vuloset’ nga Lista Serbe

Kuvendi i Kosovës ende nuk ka caktuar ndonjë datë për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për ratifikimin e Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi. Një seancë e tillë ishte paralajmëruar për ditën e diel, por ajo është shtyrë për një ditë tjetër. Aktualisht, për ratifikimin e Marrëveshjes për demarkacionin me Malin […]

Kusari-Lila tregon kushtin që kanë për ta votuar demarkacionin

Kryetarja e Alternativës, njëherësh deputete e Kuvendit të Kosovës, Mimoza Kusari-Lila, ka deklaruar se grupi i parlamentar të cilës ajo i takon, kanë kushte për ta votuar demarkacionin. Ajo thotë se në momentin e parë të një takimi me zyrtarë të koalicionit qeverisës do të duhej të caktohet data për zgjedhje parlamentare, në mënyrë që […]

Cili është mendimi i kryeministrit austriak për Kosovën? Tregon deputetja Cincelli (Video)

Carmen Jeitler Cincelli, deputetja  e Parlamentit Austriak është po ashtu mbështetëse e Kosovës. Kurse në intervistën e realizuar me të nga Indeksonline, ajo ka theksuar që Austria dhe Kosova kanë histori të përbashkët dhe kanë ndërtuar ura lidhëse për marrëdhënie të mira. Ajo ka vënë në dukje se edhe Kryeministri austriak, Sebastian Kurz është mbështetës […]

Ekzekutivi nesër mblidhet për demarkacion, kjo është arsyeja!

Qeveria e Kosovës nesër gjatë ditës do të mblidhet dy herë. Që të dyja këto mbledhje kanë të bëjnë me çështjen e Marrëveshjes së shënjimit të vijës kufitare me Malin e Zi. Burime të Indeksonline bëjnë të ditur se mbledhja e parë do të jetë ajo ku do të bëhet tërheqja e Projektligjit për demarkacion. […]