Rama merr një goditje të rëndë: Pse mos kemi një kryeministër të përbashkët, të shpëtojmë nga ti…?!

Kryeministri shqiptar Edi Rama është shndërruar në një tabelë qitjeje për të gjithë kritikët pas propozimit që bëri sot, ku kërkonte që Shqipëria dhe Kosova të kishin një president të përbashkët të unitetit kombëtar. Politikanë të shumtë kanë reaguar fuqishëm kundër këtij propozimi të numri një të qeverisë shqiptare, të cilin e kanë konsideruar qesharak […]

Vuçiq: Kosovarët të jenë të gatshëm për kompromis

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq sonte është takuar me senatorin amerikan, Ron Johnson. Gjatë këtij takimi të dy janë pajtuar se durimi dhe fleksibiliteti zgjidhin të gjitha çështjet në rajon dhe përmirësojnë marrëdhëniet në mes Beogradit dhe Prishtinës, transmeton lajmi.net. Vuçiq ka kërkuar nga senatori amerikan që të ndihmoj në stabilizimin e rajonit duke i […]

BE-në e presin bisedime të vështira javën e ardhshme

Drejtuesit e Bashkimit Europian do të takohen këtë javë në Bruksel për të diskutuar për dy çështje të ndjeshme, si mbushja e boshllëqeve në buxhetin e ardhshëm post-Brexit dhe emërimi i një pasardhësi të Jean-Claude Juncker në krye të Komisionit Europian. Ky takim i 27 vendeve, pa Britaninë e Madhe, do të përbëjë një etapë […]

Albin Kurti: Pavarësi nuk ishte vetëm hap përpara, por kishte edhe hap pas

Lëvizja e themeluar dhe aktualisht edhe e drejtuar prej tij ka qenë një ndër kritiket më të ashpra të qeverive të Kosovës në këtë dekadë të parë si shteti i pavarur. Albin Kurti dhe Vetëvendosja që prej fillimit kanë qenë një faktor i rëndësishëm, fillimisht shoqëror e tashmë edhe politik. Por, i kthyer pas në […]

Fëmijët në prani të atyre që mundohen t’ua bëjnë jetën më të sigurt, thjeshtë fantastike (Foto)

Organizime të ndryshme filluan ditë më parë në Kosovë me rastin e 10 vjetori të pavarësisë. Ndër ata të cilët e shijuan më së shumti gjithë festën, me organizime nga më të ndryshmet sigurisht se ishin fëmijët. Përpos dekorimeve të shesheve e gjëra të ndryshme atraktive, fëmijët në Prishtinë mund të shijonin edhe pjesën e […]

Kosova dhe Japonia me marrëveshje bashkëpunimi

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli dhe zëvendësministri parlamentar i Punëve të Jashtme të Japonisë, Manabu Horii, nënshkruan sot marrëveshje të bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve. Marrëveshja, që u nënshkrua në Prishtinë dhe ku ishte i pranishëm edhe ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili,  ka për qëllim dhënien e grantit shtetëror të Japonisë për […]

Zyrtari amerikan jep një porosi për politikanët kosovarë

Ndihmës-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Karem, ka dhënë mesazhe mbështetëse për Kosovën në 10-vjetorin e pavarësisë. Ai ka folur në pritjen që Presidenti Hashim Thaçi e organizoi për festën, derisa ka kërkuar që të luftohet krimi e korrupsioni. “Dua të nënvizoj bashkëpunimin e ngushtë mes shteteve tona dhe ne do të jemi afër jush në […]

Kadaj-Bujupi: Dekada e dytë e pavarësisë duhet ta demokratizojë Kosovën

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj-Bujupi ka thënë se shpallja e pavarësisë për të ishte një akt drejt jetësimit të vullnetit dhe sakrificës historike për liri. Por, sipas saj, dekada e dytë e shtetësisë duhet të jetë angazhim për një Kosovë demokratike, kur inkurajohet mendimi i lirë. “Shpallja e […]

Çfarë i tha Presidenti zyrtarit amerikan gjatë takimit me të

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur në takim Ndihmës-sekretarin e Mbrojtjes për Marrëdhënie Ndërkombëtare të Sigurisë së SHBA-së, Robert S. Karem. Sipas njoftimit për media të Presidencës, Thaçi e ka falënderuar ndihmës-sekretarin Karem për ardhjen e tij në Kosovë për dhjetëvjetorin e pavarësisë, me të cilën thotë se është dëshmuar përkushtimi […]

Nismat e pushtetarëve të dëmshme për Kosovën

Asnjë nismë, asnjë veprim madhor i këtyre pushtetarëve, qoftë në planin e brendshëm apo të jashtëm, janë dëshmuar dhe po dëshmohen jashtëzakonisht të dëmshme. Rrjedhimisht Kosova ka humbur përkrahjen e popullit në radhë të parë, po edhe të miqve tanë ndërkombëtarë”, ka pohuar Kurteshi. Iniciativa për zhbërjen e Gjykatës Speciale, raportimet për shkëmbime territoresh me […]