Thaçi kërkon më shumë investitor japonez

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka zhvilluar një takim me zëvendësministrin parlamentar të punëve të jashtme të Japonisë, Manabu Horii. Presidenti Thaçi e falënderoi zëvendësministrin Horii për pjesëmarrje në festimet e dhjetëvjetorit të pavarësisë, por edhe për mbështetjen e dhënë. “Faleminderit për njohjen dhe për mbështetjen që na keni dhënë gjatë kësaj periudhe”. […]

Studentët nga e gjithë bota urojnë 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës (Video)

Studentë nga e gjithë bota kanë uruar për 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Kordinatorja e projekteve pranë, “Rrjetit Demokracia Fillon Këtu” Arta Mehana (Podujevë) -bashkë me koleget e saja: Albesa Humolli (Prishtinë) ,Arbresha Kqiku (Gjilan),Venera Brahimi (Mitrovicë) dhe Yllka Kabashi (Prishtinë) që momentalisht gjinden në  universitetin e Marburgut  në Gjermani në një program studimi kanë […]

Çun Lajçi i shkruan Haradinajt: Ramush thojshe s’ka mujt Sulltani e jo ma ky djali i Brojës…!? E tash?

Aktori Çun Lajçi, përmes një postimi në facebook, ka drejtuar një letër Ramush Haradinajt. Ai ia ka përmendur kohën kur Haradinaj thoshte se Sulltani nuk ka mundur ta ndërrojë kufrin, e le më djali i Brojës, siç i referohej Thaçit. “Ramush: Thojshe s’ka mujt Sulltani e jo ma ky djali i Brojës…!?E festova 10 vjetorin […]

Thaçi: S’ka autonomi për Veriun, Serbia e di që nuk ndahet Kosova

Pas lëkundjeve të fundit të autoriteteve zyrtare mbi Gjykatën Speciale në Kosovë, apo shënimin e kufirit me Malin e Zi, duket se gjërat hynë në rrugë të mbarë, ndërsa Kosova po kremton 10-vjetorin e Pavarësisë. Presidenti Hashim Thaçi tha në një intervistë për Top Channel se marrëveshja për demarkacionin i hap rrugën lëvizjes së lirë […]

Senatori amerikan Johnson me porosi për Kosovën tek Aleksandar Vuçiq

Çdo marrëveshje duhet të jetë e mirë për të gjitha palët, duke marrë parasysh të ardhmen e të gjithëve, ka thënë senatori amerikan, Ron Johnson, sonte pas bisedimeve që pati me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ku diskutoj për Kosovën. Ai përsëriti se e kaluara nuk mund të harrohet, por se popujt në Ballkan duhet të […]

A veshin antiplumb liderët e Kosovës (Video)

Emisioni i fundit ‘Drejtësia në Kosovë’  solli detaje se si u planifikua dhe si u realizua mbrojtja e institucioneve të Republikës së Kosovës dhe liderëve shtetërorë në ditën e shpalljes së Pavarësisë 10 vjet më parë. Gjatë këtij emisioni, zëvendëskomandanti i kësaj Njësie, Afrim Rashica, foli rreth asaj se a veshin kryeministrat apo liderët e […]

Berisha: Mirënjohje për ndjenjat vllazërore gjatë çdo hapi në Prishtinë

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka falënderuar qytetarët e Kosovës, për pritjen madhështore që i bënë gjatë ditës së sotme në Prishtinë, ku ishte i ftuar në festën e 10 vjetorit të Pavarësisë. Përmes një postimi në Facebook, Berisha ka shprehur falënderimet etij ndaj popullit kosovar. Ja çfarë shkruan Berisha: Mirënjohje të thellë qytetarëve të Kosovës për […]

Ahmeti bashkë me kryetarët e komunave shqiptare u drejtohen asambleistëve të Prishtinës

I pari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti bashkë me gjithë kryetarët e komunave shqiptare i janë drejtuar sot me fjalë përshëndetëse asambleistëve të Prishtinës, duke uruar përvjetorin e 10-të të pavarësisë së Kosovës. Ahmeti ka përmendur të gjithë kryetarët e komunave të cilët kanë qenë prezent, ndër ta edhe ai i Tiranës, Erion Veliaj. […]

The Telegraph” shkruan 13 fakte për Kosovën

Në dhjetëvjetorin e Pavarësisë, shumë medie botërore, kanë shkruar për Kosovën dhe të arriturat e saj, përgjatë këtyre viteve. E përditshmja angleze “The Telegraph”, i ka kushtuar një shkrim të gjatë Kosovës, duke treguar 13 fakte për shtetin më të ri në Evropë. Britania e Madhe e ka njohur menjëherë pavarësinë e saj, janë disa […]

Eurodeputeti Mandl: Kosovë harroje nacionalizmin, duajeni flamurin tuaj (Video)

Lukas Mandl, deputeti austriak i Parlamentit Evropian në një intervistë për “Indeksonline” në 10 vjetorin e pavarësisë u shpreh i kënaqur me të arriturat në Kosovë. Ai duke folur për të arriturat dhe sfidat e Kosovës, u shpreh se Parlamenti i Kosovës duhet të sa me shpejtë të vendos për demarkimin e kufijve me Malin […]