Ja kë e kopjon Luana për dukjen e saj në emision!

Një element tjetër që e bën Luanën të jetë pjesë e shkrimeve e diskutimeve janë edhe operacionet e saj plastike të cilat tashmë janë të dukshme, por që ajo vazhdon edhe më tutje t’i mohoi. E edhe këtë të shtunë moderatorja e “Shiko Kush Luan” tërhoqi vëmendjen e mysafirëve dhe publikut me pamjen e saj […]

Kompanitë e huaja miliona euro borxh Kosovës

Kompanite e huaja që veprojnë në Kosovë i kanë borxh shtetit të Kosovës plot 3 milionë e 827 mijë euro. Sipas Administratës Tatimore të Kosovës (ATK) në total borxhi i bizneseve ndaj shtetit, duke përfshirë ato vendore e të huaja, ka arritur mbi 218 milionë euro, shkruan sot Gazeta “Zëri”. Nuk janë vetëm bizneset vendore […]

Zotohet kryeministri: Nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është zotuar edhe njëherë se nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë. Thotë se që nga qeverisja e tij, kanë arritur që humbjet, nga importi i obliguar, prej dhjetëra milionë euro në vitin 2017 t’i kthejnë në zero. “Nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë! Përveç […]

Albin Kurti flet për herë të parë pasi u zgjodh kryetar i Vetëvendosjes

Albin Kurti sot për herë të parë do të flas pas marrjes së postit në krye të Lëvizjes “Vetëvendosje”. Konferenca për medie në të cilën do të flet ai do të mbahet në ora 12:00 në Selinë Qendrore të LVV-së. Ndryshe, Kurti u zgjodh në krye të partisë me 10 mijë e 606 vota apo […]

Erion Veliaj i jep ‘Çelësin e Qytetit’ komunitetit arbëresh

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, i ka hapur derën komunitetit arbëresh duke e ndarë sot ‘Çelësin e Qytetit’ për këtë komunitet. Arbëreshët, komunitet që për vite e ka mbajtur gjallë traditën shqiptare në Itali, një pjesë e tyre kanë vizituar sot Veliajn në zyrën e tij. “Tirana është gjithmonë derë e hapur për vëllezërit tanë […]

Rreziku nga lufta, shteti fillon të përgadis qytetarët

Një manual mbi mënyrën sesi duhet të reagojë popullsia civile në rast lufte po përgatitet për t’u shpërndarë në Suedi. Broshura pritet të shpërndahet në mbi 4.7 milionë banesa, raporton The Telegraph, ndërsa ajo përmban udhëzime mbi atë që quhet mbrojtje totale. Popullsia civile udhëzohet mbi mënyrat sesi duhet të sigurohen produktet bazë, uji dhe […]

Fotografi të rralla të Kosovës menjëherë pas luftës

10 qershori i viti 1999 shënon fundin e luftës mes Serbisë dhe Kosovës,me luftën e Ushtrisë Çlimrimtare të Kosovës dhe pas 78 ditë bombardime ajrore të NATO-s. Pikërisht me këtë datë Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi Rezolutën 12 44, sipas së cilës në Kosovë u dërguan mbi 37 mijë ushtarë paqeruajtës të KFOR-it nga […]

Arbëreshët e Italisë dhe Kroacisë, klerikët fetarë e shumë qytetarë sot vizituan varrin e Skënderbeut në Lezhë (FOTO)

Sot 550 vite më parë ka vdekur heroi kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Kësisoj në këtë ditë është e pamundur që secili shqiptar të mos e vizitoi varrin e Skënderbeut në Lezhë dhe kjo gjë mrekulloi sot edhe drejtorin e Trashëgimisë Kulturore-Historike në Lezhë Paulin Zefi, shkruan KultPlus. Zefi, sot përmes rrjetit social Facebook, shprehi falënderimet […]

Nesër, ora e parë e mësimit i kushtohet Skënderbeut

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, merr vendim që nesër, në të gjitha shkollat fillore të mesme të ulëta dhe të mesme të Republikës së Kosovës, ora e parë e mësimit t’i kushtohet figurës së heroit kombëtar Gjergj Kastrioti- Skënderbeu. Vendimi i ministrit Bytyqi është marrë në kuadër të shënimit të 550 vjetorit […]

Në Ukrainë do të hapet Katedra e shqipes

Në Ukrainë do të krijohet Katedra Shqipe. Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko gjatë vizitës në Ukrainë u takua me zv.ministrin e parë të Arsimit dhe Shkencës në Ukrainë, Kovtunets Vladimir Vitalievich. Bisedimet prodhuan dy rezultate të veçanta; Krijimi i Katedrës Shqipe në Ukrainë dhe dakordësimi lidhur me bursat për studentët shqiptarë në nivelet […]