Shokon Sali Berisha: Ju tregoj unë se kush e vrau politikanin e lartë serb

Ekzekutimi i liderit të partive serbe në Kosovë, Oliver Ivanoviç ka sjellë një varg reagimesh edhe në Shqipëri. Madje për këtë ngjarje të rëndë ka reaguar edhe ish-kryeministri Sali Berisha. Në një postim në rrjetet sociale, Berisha shkruan se vrasja e Ivanoviç është një akt i dënueshem me prapavijë politike. E për Berishën pas këtij […]

‘Për serbët ju jeni terrorist’ – shikoni si i ishte përgjigjur heroi Fehmi Lladrovci gazetarit të BBC (Video)

Kjo është intervista e Heroit të Kosovës Fehmi Lladrovcit, dhënë televizonit britanik BBC , në maj të vitit 1998. Gazetari i BBC e kishte pyetur Fehmi Lladrovcin, se për serbët ju jeni terrorist, Fehmiu? “Mirë, le të argumentojnë serbët vetëm një akt të terrorizmit të ushtruar nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës. Ndërsa ne mund t’i […]

Studimi shkencor: Sa më të dhunshëm fëmijët, aq më shumë probleme shëndetësore në të ardhmen

Një studim i ri nga Universiteti i Virginias ka zbuluar se mënyra se si fëmijët i përballojnë konfliktet që ata ndeshin gjatë përditshmërisë së tyre, mund të ketë një impakt afatgjatë në shëndetin e tyre. Të dhënat nga studimi tregojnë se fëmijët që kanë konflikte konstante të dhunshme me moshatarët e tyre kanë më shumë […]

Isa Boletini kishte çarmatosur ushtarët turq në Kaçanik në vitin 1910 (foto)

Revolta shqiptare e udhëhequr nga Isa Boletinit  kundër sunduesit osmane. Pika më e rëndësishëm ishte gryka afër Kaçanikut përmes të cilit kalonte linja hekurudhore Shkup – Mitrovicë. Kryengritesit  bllokuan rrugën dhe ndaluan trenin, i cili po transportonte trupat osmane dhe pajisje ushtarake. Ushtarët turq u çarmatosën dhe pajisjet ushtarake ranë  në duart e shqiptarëve . […]

Çfarë duhet të bësh pasi ke pirë një filxhan me kafe

Nëse pi disa kafe në ditë, atëherë çdo ditë ne nevojë të marrësh kafetinën e nevojshme. Dhe ndërkohë që rregullon nivelin e kafetinës, ka dicka që të bezdis më shumë nga ajo – njollat e errëta në dhëmbë. Çfarë duhet bërë pas një filxhani kafe?! Ja ku janë disa këshilla dhe truke që mund të […]

A mund ta besoni se sa kushton tani një veturë e vitit 1999-2007 në Kosovë, pas ligjit të ri?

Sot ishte ditë tregu, por që veturat për dikë janë shtrenjtuar, njofton Klan Kosova. Shkaktar i çmimit po besohet të jetë hyrja në fuqi e ligjit për automjete. Për më shumë ndiqeni kronikën e realizuar nga Agan Hajdarhoxha …

KEK kompenson 14 familje deri më tani për shpronësimet

Koorporata Energjetike e Kosovës (KEK) ka njoftuar në lidhje me procesin e nënshkrimit të kontratave apo marrëveshjeve me banorët e fshatrave Hade dhe Shipitullë, duke thënë se deri më tash çdo gjë është duke shkuar sipas dinamikës së paraparë dhe procedurave ligjore. Përmes një komunikate për media, KEK ka njoftuar se ka finalizuar mbi 74 […]

I dërgonte mesazhe erotike nxënëses së mitur, kaq vite burg dënohet mësuesi

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 3 vjet burgim mësuesin e matematikës të shkollës 9-­vjeçare të Kasharit, Hasan Martani, i cili u arrestua në maj të vitit të kaluar, pasi kishte ngacmuar një nga nxënëset e tij të mitura.Ngjarja në atë kohë bëri bujë, ndërsa si provë shërbyen komunikimet në “Facebook” mes mësuesit të matematikës […]

Hoxhë Halil Kastrati: Ka ardh njëri i ka dhanë 40.000 Euro sadaka, dhe ka thanë: Pash Zotin mos ma përmend emrin

Mbyllet aksioni per familjen Gashi nga Majaci i Podujeves. Falenderojm vellaun Sheremet Tahiri nga fshati Sfeqla e Podujeves, i cili mori persiper krejt ndertimin e shtepis per kete familje. Ju kerkojm falje te gjithe atyre qe na jan lajmeru per ta ndihmuar kete familje duke ju thene qe aksioni u mbyll. Zoti ju shperblefte te […]