Gratë shtatëzëna duhet të heqin dorë nga ilaçet, mund të shkaktojnë astmë tek fëmijët

Përdorimi i ilaceve prek më shumë gratë shtatzënë duke shkaktuar astmë tek foshnjet e tyre. “Të gjitha gratë duhet të kenë shumë kujdes kur marrin ilace gjatë shtatzënisë,” – tha dr.Huahaoi, autor i studimit në Universitetin e Kinës, Zhejiang. Sipas studimit që është bazuar në tetë vëzhgime, u zbulua se rreziku i astmës tek fëmijët rritet […]

Sa shpesh duhet të ushtroni që të keni rezultate?

Nëse disa herë i keni ripërsëritur angazhimet e juaja për të bërë “fit”, atëherë çfarë duhet të keni parasysh janë rezultatet. Pra përkundër ushtrimeve të shpeshta ju po e vëreni që nuk keni rezultate, transmeton Klan Kosova. Sipas fiziologut,Chris Jordan ajo çfarë duhet të bëni është ushtroni shtatë minuta, tre ose pesë herë në javë […]

BE pret identifikimin e qëllimit dhe dinamikës së dialogut

Presidenti Hashim Thaçi dhe homologu i tij Aleksandar Vuçiq nuk janë takuar që nga gushti i vitit të kaluar. Por takimi i radhës mes dy presidentësh nuk dihet se kur do të mbahet. Maja Kocijançiq, zëdhënëse e në zyrën e Përfaqësues së Lartë për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, i tha Ekonomia Online përmes postës […]

Në Prizren, djali rrah dy prindërit e tij

Një burrë në Prizren është arrestuar pasi ka rrahur dy prindërit e tij, njofton Policia e Kosovës. Ngjarja ka ndodhur dje rreth orës 17:00. “Është arrestuar i dyshuari mashkull shqiptar pasi që i njëjti kishte sulmuar fizikisht prindërit e tij. Viktimat kanë pranuar tretman mjekësor. Me urdhër të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje”, […]

Jevtiq: S’do ketë trazira në Kosovë pasi të fillojë punën Specialja

“Merrni garanci se nuk do të ketë trazira, por ne jemi të kujdesshëm” Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Dalibor Jevtiq, ka thënë se mesazhi i qartë i bashkësisë ndërkombëtare është se Gjykata Speciale nuk duhet të zhbëhet. Ai ka deklaruar se i është dhënë garanci nga komandanti i KFOR-it dhe kolegët […]

Moti për fundjavë, të dielën priten reshje bore

Edhe gjatë ditëve të fundjavës moti në Kosovë, do të jetë kryesisht i vranët edhe me temperatura nga -3 deri 0 minimale dhe 2-4 ato maksimale. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, të dielën pritet të ketë reshje bore. “Mëngjesi i së dielës parashihet të jetë me ngrica të lehta dhe vende-vende me mjegull ,si pasoj […]

Janë në komunizëm, por këto femra e nxjerrin ‘zogun’ për të gjithë! Mbani frymën!

Kur mendojmë për Kubën, përveç plazheve ekzotike, na bie ndëmend dhe komunizmi. Por edhe pse në diktaturë, femrat aty e kanë të vështirë të vishen. Ja disa nga bukuroshet e ishullit komunist, ku tregojnë më shumë se ç’duhet. Mbani frymën më mirë.

Analizë gjuhësore ftesës së Edi Ramës me rastin e Vitit të Skënderbeut

I paarritshëm, i papërkufizueshëm dhe i pashfaqshëm sa ishte i gjallë… Është zbuluar ftesa që numri një i Qeverisë, Edi Rama ka dërguar për 550-vjetorin e Skënderbeut. Kështu, në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriot Skënderbeut, të martën, në pallatin e Kongreseve dhe atë të Brigadave, përkatësisht në orët 17:45 dhe 19:30, do të […]

Ja Shqipëria në vitin 1947, dhe dashuria kroate për shqiptarët

Një shkollë në Dalmaci të Kroacisë ka vendosur të japë mësime në gjuhën shqipe, në kuadër të një projekti për të mbajtur gjallë gjuhën dhe kulturën e një komuniteti të vogël shqiptarësh, të njohur edhe si Arbanasi. Komuniteti shqiptar emigroi për në Kroaci në shekullin e 18-të. Ata vinin kryesisht nga veriu i Shqipërisë. Gjuha […]

Shyhrete Behluli feston ditëlindjen, ja sa vite ka mbushur

Këngëtarja e njohur Shyhrete Behlulu sot feston ditëlindjen e saj të 56-të. Këtë e ka bërë të ditur e bija e saj, Engjëllusha e cila e ka uruar me një buqet të madhe me lule dhe fjalët më të mira. Image result for shyhrete behluli “Gëzuar ditëlindjen, mami” ka shkuar Egji e cila duket se […]