Kulla e Jasharëve rrezikon të shembet

Kulla e Jasharëve në Prekaz ka filluar të shembet, për shkak të mungesës së kujdesit nga shteti. Vizitorët thonë se shteti duhet të investojë më shumë në këtë kompleks. Ndërsa ciceroni i Kompleksit bën të ditur se projekti për Kullën e Jasharëve është gati, porse Qeveria duhet t’i ndajë mjetet financiare për rinovim. Kullën dhe […]

Nuancat trend për këtë vit: Do të barten të gjitha në këtë ngjyrë fantastike

Hit nuancat do të gjenden në të gjitha, nga fustanet dhe çantat deri te xhaketat dhe këpucët. Nëse flasim për modën, çdo sezon i vitit do të ketë vulën e vet, në formën e ngjyrës, stolive, detajeve, materialeve, dezenëve… Përfundimisht kemi përcjellë nuanca të ndryshme të ngjyrave rozë, të gjelbër dhe bordo që ende janë […]

‘Kaubojt Veseli, Thaçi e Haradinaj dyert e hapura i kanë vetëm te Erdogani’

Kaubojt Kadri Veseli, presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, dyert i kanë të hapura vetëm ato të Erdoganit. Kështu është shprehur përmes një statusi në Facebook, analisti Petrit Zogaj, shkruan Gazeta Observer. E ky status ironik I Zogajt ka ardhur pas refuzimit të vizës që Ambasada Amerikane ia ka bërë kryeministrit të vendit, Ramush […]

PRO DEMARKACIONIT, KUNDËR RRËZIMIT TË SPECIALES – PETICIONI I BUZHALËS MBLEDH MIJËRA NËNSHKRIME

Gazetari Berat Buzhala ka nisur një peticion me anë të të cilit kërkon që marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi të ratifikohet dhe iniciativat për rrëzimin e Speciales të mos kalohen. Ai këtë e ka bërë të ditur përmes publikimit në rrjetin social ‘Facebook’, me ç’rast edhe ka dhënë arsyet për iniciativën, shkruan gazetametro.net. […]

KRYEMINISTRI HARADINAJ NË PRITJE PËR MARRJEN E VIZËS AMERIKANE

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është duke pritur nga ambasada amerikane që t’ia lëshojnë vizën. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Haradinaj ka krahasuar pritjen e marrjes së vizës me ndihëm kur Amerika dhe NATO kanë ndihmuar Kosovën në luftën e fundit. “Më 24 mars ‘98 kemi pasur momente jete apo vdekje. […]

Momenti kur ushtarët britanikë vrasin dy ushtarët e UÇK-së

Më 2 korrik të vitit 1999, pas tërheqjes së forcave serbe nga Kosova dy ish-pjesëtarë të UÇK-së, që festonin 9-vjetorin e shpalljes së Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës u qëlluan për vdekje nga forcat britanike në Prishtinë. Të vrarët ishin Avni I. Dudi dhe Fahri N. Bici, që të dy ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të […]

Gjyshet kanë një rol shumë të rëndësishëm në jetën e një fëmije. Ja arsyet pse

Ato nuk japin vetëm njohuri, këshilla dhe mësime prej eksperiencave të tyre, por edhe dashuri, ngrohtësi dhe përkujdesie për çdo nip apo mbesë. Gjithçka është e përcaktuar në nivel gjenetik . Një fakt që është evidentuar në fushat mjekësore, është që fëmijët trashëgojnë material gjenetik jo vetëm nga prindërit, por edhe nga gjyshërit, sepse materiali […]

Histori prekëse: Vajza shqiptare nga Suedia kërkon prindërit e saj biologjik pas 36 viteve

Tanja, është një vajzë shqiptare nga Peja e cila jeton dhe vepron në Suedi Historia e saj plot emocion, tregon për një vajzë të vogël e cila kishte fatin që gjatë gjithë jetës të kishte këtë lumturi, por jo në familjen e saj të vërtet, gjë për të cilën ajo nuk e kishte idenë. Ajo […]

Vdes ish-presidenti i Bundestagut, Philipp Jenninger

Ish-presidenti i Bundestagut, konservatori Philipp Jenninger, i shtyrë për të dhënë dorëheqjen në vitin 1988 pas një fjalimi kontravers mbi të kaluarën naziste të Gjermanisë, vdiq në moshën 85-vjeçare, njoftoi sot Bundestagu. Deputet për 21 vite (1969-1990) i Unionit kristian-demokrat (CDU), partia që drejton sot kancelarja gjermane, Angela Merkel, Jenninger vdiq sot”, theksoi Bundestag në […]

Kaq shumë janë rritur vajzat e Kolonel Tahir Zemajt

Në 15 vjetorin e vrasjes së kolonel Tahir Zemajt, djalit Enisit dhe kushëririt Hasanit, kanë marrë edhe dy vajzat e kolonel Zemajt,  Fortuna 17 e Florenta 15 vjeçe e gjysme . Fortuna ishte 2 vjeçe e Florenta ka lindur disa muaj para vrasjes makabre kur më 4 janar 2003 në një pritë të organizuar u […]