Ribashkimi shqiptar

  Një coptim me forcë lind një qëllim të përhershëm Saimir LOLJA Pa ribashkimin shpirtëror dhe tokësor të kombit tonë, a mund të përparojë dhe lulëzojë Shqipëria? A mund të ecë, të këndojë, të buzëqeshë normalisht një trup i gjymtuar, një Shqipëri e coptuar me forcë? A do të nëpërkëmbej një Shqipëri natyrale? A do […]

Platini viziton Finlandën; shqiptarët e presin me protestë

“Shqiptarët protestojnë në Helsinki: “UEFA është mafia!” me këtë titull kanë nisur shkrimet e tyre mjaft gazeta dhe media online finlandeze që kanë shoqëruar vizitën e Presidentit të UEFA-s Mishel Platini. Ai ka qenë për vizitë në Helsinki por një grup shqiptarësh me flamuj kombëtarë kanë dalë në protestë përpara zyrave të Federatës Finlandeze të […]

Blic: Nërkombëtarët u thonë JO zgjedhjeve në Kosovë

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga edhe nëse do t’i duhet t’i shpallë zgjedhjet e reja këtë nuk mund ta bëjë. Ndërkombëtarët ia kanë bërë të qartë të parës se vendit se nuk ka bazë ligjore për shpalljen e zgjedhjeve të reja. Kështu i kanë thënë Gazetës Blic burime ndërkombëtare. Sipas këtyre burimeve, Jahjaga pa shpërndarjen […]

Blloku paralajmëron krijimin e Qeverisë

Lideri i AAK-së. Ramush Haradinaj është shprehur i bindur se koalicioni LDK, AAK, Nisma dhe Vetëvendosje shumë shpejt do ta formoj Qeverinë e re. Ai më tej ka thënë se ky koalicion është alternative e vetme e daljes nga kriza politike. Këto deklarata Haradinaj i ka dhënë përmes profilit të tij në “Facebook” pas takimit […]

Lorik Cana: Komenti që më hidhëroi më së shumti ishte ai i mbesës së Berishës

Mira Kozhani, Romë Gazeta Dita, Tiranë 14 ditë pas dhunimit të lojtarëve shqiptarë në stadiumin e Beogradit dhe 4 ditë pas vendimit skandaloz të UEFA-s, DITA sjell sot për lexuesit e saj, një intervistë me kapitenin Lorik Cana. Intervista do pasohet nga një intervistë e dytë me Etrit Berishën. Mira Kazhani ka shkuar t’i takojë […]

Themeluesja e “Albanian Voices”: Besa Shqiptare ma shpëtoi jetën

Një shtetase amerikane nga Atlanta, Georgia, e cila ka themeluar një organizatë për mbrojtjen dhe promovimin e kulturës shqiptare, thotë se disa shqiptarë, sipas traditës së besës shqiptare, ia kishin shpëuar jetën dy vjet më parë. “Tradita shqiptare e Besës më shpëtoi jetën 2 vjet më parë teksa ndodhesha në Republikën Domenikane”, tregon Ashley Wood, […]

Ditët e Diasporës në Kosovë

Safet KABASHAJ, Prishtinë Mbrëmjen e 24 korrikut ka filluar në Sheshin Nënë Tereza në Prishtinë Manifestimi Tradicional “Ditët e Diasporës dhe Mërgatës”, projekt I filluar vite më pare nga MInistria e Diasporës e Qeverisë së Republikës së Kosovës, e cila sivjet ka edhe bashkëpunimin me Komunën e Prishtinës. Natën e parë të manifestimit e filluan […]